Kozinec je až jeden meter vysoká nenáročná viacročná rastlina, ktorá je rozšírená najmä v Číne. Má voňavé svetlo žlté kvety, plodom je dlhý kožovitý struk s obličkovitými semienkami. Pod zemou sa ukrýva mohutný a dlhý koreň žltohnedej farby.
Kozinec obsahuje saponíny (astragalosidy), proteoglykanové polysacharidy, flavonoidy, bielkoviny, aminokyseliny, L-kanavanín atď.
Kozinec je významný adaptogén. Adaptogény všeobecne sú látky, ktoré pomáhajú prispôsobiť a zvyšovať odolnosť organizmu proti nepriaznivým vplyvom ako je stres, fyzická únava a ďalšie. Adaptogény majú zjednodušene povedané pozitívny vplyv na odolnosť organizmu proti fyzickej a psychickej záťaži. Kozinec je aj antioxidant. Tie prispievajú neutralizácii voľných radikálov v tele. Pozitívne sú účinky kozinca na kardiovaskulárny systém. Normalizuje krvný tlak, krvný obeh a udržuje cievy zdravé. Kozinec blanitý má vplyv na správnu funkciu močového mechúra a vylučovacie funkcie obličiek. Ďalej prispieva k udržaniu normálnej hladiny cukru v krvi.
Príprava odvaru: 1 polievkovú lyžicu koreňa kozinca zalejte 750ml vody a priveďte do varu. Povarte 15 minút a potom preceďte. Odvar rozdeľte na 3 diely a užívajte 3x denne.