PredajBylín.sk
vyhledat  

Alchemilka vňať

materská rastlina po slovensky : Alchemilka obyčajná
materská rastlina po latinsky : Alchemilla vulgaris
baleniecena/balpočet
1,40 €
4,52 €
20,76 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Alchemilka je nenápadná vytrvalá bylina. Má dlhý podzemok, z ktorého vyrastajú stopkaté listy. Vyzerajú ako malé vejáriky. Na lúkach ich často nájdeme s kvapkami rosy, ktoré v ich úžľabiach priľnú. Alchemilka kvitne žltozelene. Rastie na lúkach, pastvinách, vo vlhkých lesoch, pri cestách i potokoch. V Českej republike je hojne rozšírený, ale vyskytuje sa po celej Európe, v severnej Ázii a na východe Severnej Ameriky. Stretneme sa s ním aj na Kaukaze, v Himálaji a dokonca aj na severe Grónska.

Alchemilka obsahuje triesloviny, horčiny, silicu, flavonoidy, flavóny, izoflavóny, fytosteroly, kyselinu salicylovú, organické kyseliny a hydrolyzovateľné gallotaniny a ellagotaniny.

Alchemilku môžu použiť ženy v období pred menštruáciou, pretože sa uvádza jeho priaznivé pôsobenie na menštruačný komfort. Prispieva k normálnemu tráveniu a osvieženiu tela. Napomáha udržovať normálny stav kĺbov a svalov.

Príprava nálevu: 2-3 čajové lyžičky vňate alchemilky zalejte 250 ml vriacej vody. Nechajte 10 minút vylúhovať v prikrytej nádobe a potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami alchemilka lúčna, kontriheľ, rosnička, suknička, hviezdoš, kondolík, ťapkaňa, husia nôžka, divý muškát alebo ženský plášť.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat