PredajBylín.sk
vyhledat  

Arnika kvet

názov drogy po latinsky : Flos arnicae
materská rastlina po slovensky : Prha chlumná
materská rastlina po latinsky : Arnica montana
baleniecena/balpočet
3,92 €
14,60 €
68,08 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Arnika je vytrvalá bylina s plazivým podzemkom, chudobne vetvenou lodyhou a je 20–60 cm vysoká. Listy v prízemnej ružici a na lodyze tvoria 1–3 páry listov ústretových, úbor je žltý až žltooranžový. Prha arnika rastie na pastvinách, vresoviskách, bažinatých hirských lúkach. Rastlina je prísne chránená.

Kvet arniky obsahuje najmä flavonoidy, polyfenolové zložky, silice, polyacetylénové látky, fytomelany, nenasýtené deriváty alfa-amyrínového typu, karotenoidné farbivá, polyíny, amínové zlúčeniny, cholín, betaín, laktón arnifolín, minerálne.

Arnika je antioxidant, teda pomáha chrániť bunky pred oxidatívnym stresom. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, udržuje normálnu činnosť trávenia, pečene i obehovej a dýchacej sústavy. Vyskúšať by ju mohli tí, ktorí si chcú udržať zdravý stav kĺbov a tiež ženy, ktoré trpia na nepríjemný diskomfort pred alebo počas menštruácie.

Pozor, pri vnútornom užití je vždy nutná predchádzajúca konzultácia s odborníkom, pretože v prípade predávkovania pôsobí arnika ako jed a môže spôsobiť vážne zdravotné problémy.

Arnika je vhodná na vonkajšie použitie vo forme nálevu.

Príprava nálevu: 1 kávovú lyžičku arniky zalejte 200 ml vriacej vody a prikryté nechajte 10 minút lúhovať. Potom preceďte. Nálev sa užíva 2-3x denne.

Neodporúča sa užívať počas tehotenstva a pri dojčení.

Táto bylina je známa tiež pod názvami Anjelský trank, arnika, arnika horská, hornica hnojivá, kozá brádka, Kozia Briadka, matonica, prha kozí, prha kozia, Prhašlakové Koření, prhošiak, smotanica, vredová zelina alebo závratový koreň.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat