PredajBylín.sk
vyhledat  

Benedikt vňať

názov drogy po latinsky : Herba cardui benedicti
materská rastlina po slovensky : Benedikt lekársky
materská rastlina po latinsky : Cnicus benedictus
baleniecena/balpočet
1,08 €
2,52 €
11,48 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Benedikt je jednoročná bylina podobná bodliaku. Celá rastlina, dorastajúca do výšky asi pol metra, je husto pokrytá drobnými ostňami. Päťhranná stonka je silne vetvená, priama, pevná, v červenofialovej farbe. Je bohato vysadený dlhými, tmavo zelenými listami kopijovitého tvaru, so zubatým okrajom a ostňami. Lodyha je plstnatá tak, že môže pripomínať pavučinu.

Benedikt kvitne žltým úborovým kvetenstvom v období júna a júla. Úbor trúbkovitých kvetov je obalený listene s bodlinami. Plodom sú nažky s páperím. Je typický pre oblasť okolo Stredozemného mora, ale pestuje sa aj u nás.

Benedikt čubet je zdrojom trieslovín, silicou, glykozidov, flavonoidov, slizov, tanínu, živice, ale aj horčíka, draslíka, vápnika a vitamínov skupiny B.

Benedikt prispieva k normálnemu tráveniu a dýchaniu.

Svoje uplatnenie nájde aj v likérnictve u tzv. žalúdočných likérov.

Príprava nálevu: 1 polievkovú lyžicu Benediktu zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 15 minút v prikrytej nádobe vylúhovať. Potom preceďte. Pije sa šálka 2x denne.

Táto bylina je známa tiež pod názvami beňadik, benedikt, benedikt lekársky, benedyk, bodliak požehnaný, Cnicus benedictus, čubeť, čubet lekársky, kardus, kardus benedikt, kardus požehnaný, kardus-benedikt, kardusbenedykt, krasovlások, ostropes, prímetňík vlaskí, prímetník vlašský, sladké drevo alebo zaječí oko.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat