PredajBylín.sk
vyhledat  

Borievka plod

názov drogy po latinsky : Fructus juniperi
materská rastlina po slovensky : Borievka obyčajná
materská rastlina po latinsky : Juniperus communis
baleniecena/balpočet
1,84 €
6,68 €
30,52 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Borievka obyčajná je vždyzelený ker, ktorý rastie tiež v celej Európe. Má ostré ihlicovité listy spojené v trojpočetných praslenách. Ihlice sú modrozelené, s jedným bielym pruhom na vnútornom povrchu. Sú to dvojdomé rastliny, samčie a samičie kvety rastú na rôznych rastlinách, ktoré sú opeľované vetrom. Plodom je modrá okrúhla, čučoriedka podobná suchá, čierno-modrá bobuľovitá šiška (semeno v dužinatom obale). Samčie šištice sú žlté, 2–3 mm dlhé. Rastie na slnečných stráňach, piesočnatých a skalnatých miestach.

Borievka obsahuje éterický olej prevažne so sesquiterpény (thujopsen, cadinen a troplon), diterpény ako sugiol a xanthoperol, lignany (okrem iného podophyllotoxin), katechínové triesloviny.

Borievka pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť. Ďalej napomáha normálnej činnosti obličiek a vylučovaniu vody z organizmu.

Prispieva k normálnemu tráveniu a je vhodný na udržanie normálnej hladiny cukru v krvi.

Využíva sa pri výrobe alkoholických destilátov.

Jalovcové plody sa nesmú užívať dlhodobo, v tehotenstve a pri akútnych chorobách obličiek, pretože aj v odporúčaných dávkach obsiahnuté silice dráždia obličky. Neodporúča sa pre deti.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku rozdrvených plodov borievky zalejte 250ml vody a priveďte do varu. Nechajte 15 minút vylúhovať a potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami borievka, borovec, borovniak, bôr, bôrka, borica, borovička, jalovec alebo jadlovec.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat