PredajBylín.sk
vyhledat  

Breza list

názov drogy po latinsky : Folium betulae
materská rastlina po slovensky : Breza previsnutá
materská rastlina po latinsky : Betula pendula
baleniecena/balpočet
1,08 €
2,16 €
9,24 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Breza bielokorá nebola breza biela, tiež bradavičnatá je nenáročným a odolným listnatým stromom, s ktorým sa možno na európskom kontinente bežne stretnúť. Má oválny tvar koruny, trojuholníkovité až vajcovité listy, ktoré sa smerom k špičke zužujú a predovšetkým nápadný bieločierny kmeň. Breza rastie v prirodzenom prostredí voľne, zvlášť na vresoviskách, vo svetlejších lesoch a ich okrajoch, na pasekách, rašeliniskách, pastvinách a na skalách.

Listy brezy sú bohaté na flavónové glykozidy, silice, živice, triesloviny, vitamín C, karotény, organické kyseliny, saponíny, minerálne látky, betulalbín, olej, cukr a fytoncídy.

Breza prispieva k normálnemu tráveniu a detoxikácii, správnej činnosti kĺbov a môže byť prospešná pri kontrole telesnej hmotnosti. Okrem toho pôsobí priaznivo na fungovanie močových ciest a obličiek. Listy brezy sú účinným antioxidantom, napomáhajú chrániť bunky pred oxidatívnym stresom, priaznivo pôsobia na činnosť jater, žlčníka av neposlednom rade na hladinu cholesterolu v krvi.

Príprava nálevu: Nálev pripravíme tak, že jednu čajovú lyžičku drogy prelejeme 1/4 l šálkou vriacej vody, 15 minút necháme lúhovať. Pije sa 2-3x denne. Na zvýšenie účinku sa pri príprave čaju pridáva na špičku noža jedlej sódy.

Príprava odvaru: 10 polievkových lyžíc sušených brezových listov prelejeme 4 l vody a privedieme do varu. Varíme asi 5 minút, potom necháme 15 minút lúhovať. Odvar scedíme a pridáme do pripraveného kúpeľa.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat