PredajBylín.sk
vyhledat  

Čakanka vňať

materská rastlina po slovensky : Čakanka obyčajná
materská rastlina po latinsky : Cichorium intybus
baleniecena/balpočet
1,08 €
2,40 €
10,80 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Čakanka obyčajná je vytrvalá bylina, ktorá upúta najmä svojimi nebesky modrými kvetmi. Môžu byť aj biele alebo ružovkasté. Rastlina dorastá približne do výšky jedného metra, má kolovitý koreň, tuhú lodyhu a podlhovasté listy.

Čakanka obsahuje glykozidickú horčinu intybín, inulín, silicu, cholín, triesloviny, manít, arginín, sliz, flavonoidy, terpénové horčiny a minerálne látky.

Čakanka prispieva k normálnej činnosti črevného traktu a pečene, blahodárne pôsobí aj na fungovanie srdca a ciev. Napomáha udržovať normálnu hladinu glukózy v krvi a vyskúšať ju môže aj ten, kto chce mať zdravé kosti a kĺby. V neposlednom rade priaznivo ovplyvňuje chuť do jedla, preto ho možno odporučiť na kontrolu telesnej hmotnosti.

Z koreňa čakanky sa pražením získava náhrada kávy, ktorej sa hovorí čakanka. Známa je aj v pivovarníctve, používa sa totiž pri varení piva, kedy má zlepšiť jeho chuťové vlastnosti. Je tiež medonosnou rastlinou.

Príprava nálevu: 1-2 čajové lyžičky vňate čakanky zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte. Užíva sa 1-2 krát denne.

Táto bylina je známa tiež pod názvami čakanka poľná, cigória, pocestník alebo korenie sv.Petra.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat