PredajBylín.sk
vyhledat  

Čučoriedka plod

názov drogy po latinsky : Fructus myrtilli
materská rastlina po slovensky : Čučoriedka obyčajná
materská rastlina po latinsky : Vaccinium myrtillus
baleniecena/balpočet
4,36 €
15,72 €
69,96 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Čučoriedka je husto rozvetvený, nízky krík (50 cm) s opadavými listami. Vajcovito okrúhle listy sú na lodyze usporiadané striedavo, sú lysé (bez trichomov) s krátkymi stopkami. Naopak kvety sú výrazne stopkaté. Majú svetlo zelenú korunu a zakrpatený kalich. Plodom brusnice čučoriedky sú čučoriedky - čiernomodré bobule.

Čučoriedky sa vyskytujú v celej strednej a severnej Európe, v severnej Ázii a Severnej Amerike. Rastú na vresoviskách, rašeliniskách, v lesoch.

Plody Čučoriedky obsahujú kyselinu jablčnú, citrónovú, benzoovú a suxinicovú, ďalej triesloviny (asi 7%), tuky, pektín, pektóza, farbivá a ďalšie látky.

Čučoriedky sú známym antioxidantom, to znamená, že prispievajú k ochrane buniek pred oxidatívnym stresom. Plody čučoriedky obsahuje až 7% trieslovín, ktoré pôsobia zvieravo a stavajú. Používame ich pri hnačke a pri zápale ústnej dutiny a hrtana. Zlepšujú aj ostrosť videnia. Pre deti sú vynikajúcim prostriedkom proti hnačkám (studený macerát z 7-10 g).

Príprava macerátu: 3-4 lyžičky čučoriedok zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 4-5 hodín macerovať. Potom preceďte. Užíva sa 3x denne pred jedlom.

Táto bylina je známa tiež pod názvami boruvnice, čierna jahoda, čiernice, čičeretka, čičoretka, hafery, myrtové jahody alebo myrtovky.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat