PredajBylín.sk
vyhledat  

Ďatelina lúčna kvet

materská rastlina po slovensky : Ďatelina lúčna
materská rastlina po latinsky : Trifolium pratense
Tato položka není aktuálně dostupná.
 
Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem
a není znám termín další dodávky.
 
Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás.

popis a tradičné použitie

Ďatelina lúčna je vytrvalá 10-100cm vysoká rastlina. V pôde vytvára mohutný koreňový systém. Základom je hlavný koreň, ktorý preniká hlboko do pôdy. Z neho vyrastá listová ružica, z ktorej vystupujú priame vetvené lodyhy. Lodyhy nesú listy, ktoré sú v dolnej časti striedavo trojpočetné a dlho stopkaté. V hornej časti sú krátko stopkaté až sediace. Jednotlivé vajcovité až široko elipsovité celokrajné lístky majú na líci výraznú belavú alebo červenohnedú polmesiacovitú škvrnu. Na rube sú lístky miestami chlpaté a bez škvrny. Ostro špicaté palisty sú s stopkami vysoko zrastené. Kvetenstvo je hlávkovité tvorené drobnými, krátko stopkatými, súmernými obojpohlavnými päťpočetnými kvetmi. Kvety majú červené, niekedy ružovkasté alebo úplne biele korunné lístky. Kvetné hlávky sú na spodnej časti zakryté veľkými palistami podporných listov. Doba kvitnutia je od mája do októbra. Plodom je nepukavý jednosemenný struk, pevne uzavretý v kalichu. Semená sú nepravidelne obličkovité až 2,5 mm dlhé. Sú hladké, lesklé, žlto až fialovo sfarbené. Ďatelina sa vyskytuje sa najčastejšie vyskytuje na lúkach a pastvinách.

Ďatelina lúčna obsahuje fenoly, silice, vitamíny A, B1, B3, C a E, lecitín, cholín, antioxidanty, fytoestrogény, vápnik, horčík, sodík, želiez, fosfor a chróm.

Ďatelina lúčna napomáha udržiavať normálny stav kostí. Má vplyv na normálnu činnosť srdca a celý kardiovaskulárny systém. Možno ho vyskúšať pri problémoch s krvným tlakom. V neposlednom rade prispieva k navodeniu menopauzálnemu komfortu.

Príprava nálevu: 2 čajové lyžičky kvetu ďateliny lúčne zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami červená ďatelina, červená dětělina, ďaťelina, ďatelina, ďatelina biela, ďatelina lučná, dětel, horká ďatelina, jatelina, jateľina, kaška, koničina, listnačka, ľistnata datělina, lucerna, lúčna ďatělina, Pán´Bohov chlebíček, pánbožkou chlebíček, polná jetel, sturek, svatojánskej chlebiček, štajerka, trebikuň, trojka, Zajačky alebo žemlička.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat