PredajBylín.sk
vyhledat  

Gaštan kvet

názov drogy po latinsky : Flos hippocastani
materská rastlina po slovensky : Pagaštan konský
materská rastlina po latinsky : Aesculus hippocastanum
baleniecena/balpočet
1,48 €
5,32 €
23,32 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Pagaštan konský dorastá do výšky až 30 metrov s guľovitou, mohutnou korunou a kmeňom s priemerom okolo 2 m. V mladosti má hladkú tmavošedú borku, ktorá je neskôr čierna. Kvitne v máji až júni, prípadne v júli. Kvety sú usporiadané vo vzpriamených, hustých, bohatých až 30 cm dlhých latách. Korunné lístky sú sfarbené bielo so žltými a červenými škvrnami. Na okraji sú ohýbané a brvité. Púčiky sú veľké a lepkavé. Listy sú ústretové, dlanite zložené, päť až sedempočetné, dlho stopkaté. Lístky sú podlhovasto obvajcovité, nerovnako zubaté, na rube na žilnatine hrdzavo chlpaté. Môžu dorastať dĺžky 10 až 25 cm. Plod je až 6 cm veľká, ostnatá, svetlo zelená kapsula s 1 až 3 tmavo hnedými semenami známymi ako gaštany.

Gaštan kvet obsahuje glykozid eskulín ( aeskulín) a ďalej saponíny (napr. escín), flavonoidy, éterické oleje, pektín.

Gaštan kvet je považovaný za antioxidant, kedy chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Napomáha udržiavať normálnu činnosť kardiovaskulárnej a cievnej sústavy, možno ju vyskúšať aj pri nepríjemnom pocite ťažkých nôh, pozitívne totiž pôsobia na žily a vlásočnice. Priaznivo pôsobí na zdravie kĺbov a pokožky, prispieva k udržaniu normálnej funkcie žalúdka a taktiež má vplyv na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Odporučiť sa dá gaštan ženám, ktorí si chcú uchovať komfort pred av priebehu menštruácie, prípadne v období menopauzy.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku kvetu gaštanu zalejte 250ml vriacej vody av prikrytej nádobe nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami divý gaštan, divý kaštan, gaštan, gaštan divý, gaštan konský, jírovec, kaštan, kaštan divý, konský gaštan, maďal, maďal divý, maďal obyčajný, pagaštan divý, pagaštan konský alebo svinský gaštan.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat