PredajBylín.sk
vyhledat  

Koriander plod

názov drogy po latinsky : Fructus coriandri
materská rastlina po slovensky : Koriander siaty
materská rastlina po latinsky : Coriandrum sativum
baleniecena/balpočet
1,08 €
2,24 €
6,64 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Koriander siaty je jednoročná rastlina, ktorá rastie voľne v Stredozemí. U nás sa voľne v prírode nevyskytuje. Dorastá do výšky až jedného metra. Nájdeme na nej dva rôzne typy lístkov, zatiaľ čo v dolnej časti sú listy trojcípe, oválneho tvaru, vo vrchnej časti rastliny sú listy delené v čiarkovité úkrojky. Koriander kvitne bielymi drobnými kvetmi, semená sú drobné hnedé.

Koriander obsahuje éterický olej, mastný olej, silice, triesloviny, horčiny, vitamíny.

Koriander je súčasťou koreniacich zmesí „kari“, je korigens chuti a vône. Používa sa v ázijskej kuchyni pre svoju ostro korenistú chuť. Napr. do polievok, šalátov, na ryby, na huby a na pokrmy z mäsa. V Mexiku ho nazývajú cilantro.

Koriander prispieva k normálnej činnosti kardiovaskulárneho systému, kedy okrem iného pozitívne ovplyvňujú hladinu cholesterolu v krvi. Rovnako napomáhajú udržiavať zdravé trávenie, kedy môžu byť prospešné napríklad pri plynatosti a zároveň podporujú chuť do jedla. Ide o antioxidant, teda chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Uvádza sa aj priaznivé pôsobenie na činnosť nervovej sústavy, udržanie normálnej činnosti močových ciest a vyskúšať ich môže ten, kto túži po zdravej pokožke.

Príprava odvaru: 1 polievkovú lyžicu drvených semien koriandra povarte v 250ml vody. Potom preceďte.

Opatrnosť je potrebná u osôb s poruchami zrážanlivosti krvi, obsahuje totiž kumarín-toxín, ktorý pôsobí proti zrážaniu krvi.

Táto bylina je známa tiež pod názvami koliander, Koriander, koriander dobrý, koriander siatý, kryšnec, Kyšnec alebo ploštičník aníz.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat