PredajBylín.sk
vyhledat  

Levanduľa kvet

názov drogy po latinsky : Flos lavandulae
materská rastlina po slovensky : Levanduľa lekárska
materská rastlina po latinsky : Lavandula officinalis
baleniecena/balpočet
1,08 €
3,84 €
18,12 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Levanduľa lekárska je vytrvalý poloker dorastajúci pri kvitnutí až do výšky 80 cm. Vytvára bohato vetvený krík, má drevnatú lodyhu a čiarkovito kopijovité listy. Kvitne od júla do augusta ľahko fialovými kvetmi. Levanduľové vetvičky sa vkladajú medzi oblečenie v šatníku. Odpudzuje šatníkové mole a navyše oblečenie nádherne prevonia. Hojne sa využíva v kozmetickom i farmaceutickom priemysle. Levanduľa je neodmysliteľne spätá predovšetkým s regiónom Provence vo Francúzsku, kde každoročne tisíce a tisíce turistov obdivujú rozkvitnuté levanduľové lány.

Levanduľa obsahuje silice (linaliacetát, ďalej borneol, izoborneol, geraniol, lonalol, cineol, gáfor a ďalších asi 25 zložiek) a ďalej triesloviny, antokyány, horčiny a živice.

Levanduľa blahodárne pôsobí predovšetkým na oblasť duševného zdravia, kedy prispieva k zdravému spánku, relaxácii a celkovej pohode, možno ju preto vyskúšať aj proti stresu. Okrem toho napomáha udržiavať normálnu funkciu kardiovaskulárneho systému vrátane srdca, priaznivo ovplyvňuje krvný tlak. Podporuje správnu činnosť štítnej žľazy, pečene a trávenia, pozitívne pôsobí aj na močové cesty a obličky. Odporúča sa aj ako pomocník na kontrolu telesnej hmotnosti a ženy ju môžu vyskúšať pre menopauzálny komfort.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku kvetov levandule zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 2-5 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami devandula, dulenka, levandula, levendula alebo vandelička.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat