PredajBylín.sk
vyhledat  

Ligurček koreň

názov drogy po latinsky : Radix levistici
materská rastlina po slovensky : Ligurček lekársky
materská rastlina po latinsky : Levisticum officinale
baleniecena/balpočet
1,48 €
5,44 €
24,60 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Ligurček je vysoká vytrvalá bylina podobná zeleru s dutou lodyhou a bohato rozvetveným koreňom. Kvitne žltozelenými kvietkami. Plody sú žltohnedé hladké dvojnažky. Ligurček môže vyrásť do výšky až 2 metre a kvitne ku koncu jari, zatiaľ čo hrboľaté plody dozrievajú až v auguste. Kvetenstvom je okolík z 12 až 20 okolíčkov. Bylinka sa vyskytuje v oblastiach s bohatou pôdou, ktorá udržuje vlhkosť. Ako korenie sa používajú listy a semienka, koreň ako zelenina. Plody sa používajú pri príprave likérov. Ligurček rastie takmer v celej Európe a Severnej Amerike.

Ligurček obsahuje silice s ftalidmi, terpinolom, karvakrolom a ďalšími zložkami, a ďalej kumaríny, živice, cukry.

Ligurček prispieva k normálnej činnosti cievnej sústavy, vyskúšať ju možno aj pri nepríjemnom pocite ťažkých nôh. Priaznivo ovplyvňuje vylučovanie vody z organizmu a napomáha udržovať normálne trávenie. V neposlednom rade ligurček podporuje aj fyzickú výkonnosť a pripisujú sa mu aj relaxačné vlastnosti.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku koreňa ligurčeka zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Príprava odvaru: 2 čajové lyžičky koreňa ligurčeka zalejte 250ml vody av zakrytej nádobe povarte 5 minút. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami apich veľký, horský zeler, labštík, leštjan, levistík, libček, libeček, liešťan, ligurček lekársky, ligurček lekársky, lipštok, lopušie, lopuštík, lubček, ľubček, luboček liečivý, ľúboček liečivý, ľúbočok liečivý, lubštěk, lupček, ľupščik, maggi korenie, miláček, miláčik, neveštík, velký apich, vlstek, vodný opich, zoria alebo zoria léční.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat