PredajBylín.sk
vyhledat  

Lipa kvet

názov drogy po latinsky : Flos tiliae
materská rastlina po slovensky : Lipa malolistá
materská rastlina po latinsky : Tilia cordata
baleniecena/balpočet
2,32 €
8,28 €
36,04 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Lipa malolistá je statný opadavý strom s košatou korunou, ktorý môže dorastať do výšky až 30 metrov. Kmeň má pokrytý zvrásnenou kôrou. Púčiky sú čiernohnedé, vajcovité. Listy sú dlho stopkaté, nesúmerne srdcovité a lysé, iba v uhloch veľkých žiliek na spodnej strane listov majú hrdzavé chumáčiky chlpov. Kvitne od júna do júla. Kvety sú obojpohlavné, žltkasto biele, stopka vrcholíkov je takmer do polovice zrastená s jazykovým blanitým listenom. V čase kvetu omamne vonia. Plod je jednopúzdrý guľovitý oriešok s tenkostenným oplodím. Drevo lipy je mäkké vhodné na rezbárske práce. Lipa je často vysádzaná v parkoch.

Lipa obsahuje flavonoidy, quercetinové glykozidy, rutín, glykozidy s gáfrom, slizy, éterický olej, linalool, cineol, geraniol, fenolkarbonové kyseliny, triesloviny.

Lipové kvety sa radia k antioxidantom, kedy chránia bunky pred oxidatívnym stresom. Prispievajú k normálnej činnosti srdca, pečene, obličiek a dýchacieho systému (vykašliavanie). Podporujú prirodzenú obranyschopnosť organizmu a vylučovanie vody z tela. V neposlednom rade sa im pripisujú relaxačné vlastnosti, pozitívny vplyv na zdravý spánok.

Príprava nálevu: 1 lyžicu kvetov lipy zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Materská rastlina je známa tiež pod názvom lipa.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat