PredajBylín.sk
vyhledat  

Lycopodium výtrusy

názov drogy po latinsky : Sporae lycopodii
materská rastlina po slovensky : Plavuňa obyčajná
materská rastlina po latinsky : Lycopodium clavatum
Tato položka není aktuálně dostupná.
 
Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem
a není znám termín další dodávky.
 
Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás.

popis a tradičné použitie

Lycopodium sú výtrusy plavúne obyčajnej, čo je stredne veľká, plazivá, vytrvalá bylina s 30–120 cm dlhou vidličnato vetvenou lodyhou s početnými postrannými, vzpriamenými, 100 – 300 mm vysokými výhonkami, ktoré sa bohato vidli. Listy sú ihlicovité, 3 – 6 mm dlhé, v spodnej časti lodyhy hustejšie, hore zriedkavejšie striedavo usporiadané. Ich okraje sú pílkovité, ukončené vláskovitou, bielou osinkou. Na konci početných vetiev bývajú dlho stopkaté klasy s výtrusnicami, v ktorých sa tvoria drobné výtrusy. V našej prírode je plavúň chránenou rastlinou.

Plavúň obyčajný obsahuje oleje, živicu, sporonín, polymérny terpén av stopovom množstve tiež alkaloidy.

Plavúň obyčajná môže prispieť k udržaniu normálnej funkcie močového mechúra a dolných močových ciest, respektíve celej močovej sústavy. Vyskúšať by ju mohli aj ženy, ktoré trpia predmenštruačným syndrómom alebo horším priebehom samotnej menštruácie. Uvádza sa totiž, že rastlina má pozitívny vplyv na udržanie komfortu pred a pri menštruácii.

Ďalšie využitie našli výtrusy v pyrotechnike. Sú veľmi horľavé a používajú sa pri tvorbe ohnivých šou, divadelných efektov a sú súčasťou ohňostrojov.

Príprava macerátu: Dve lyžičky lycopódia zalejte dvoma pohármi vody a nechajte macerovať. Každý druhý deň pite po dúškoch.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat