PredajBylín.sk
vyhledat  

Materina dúška vňať

názov drogy po latinsky : Herba serpylli
materská rastlina po slovensky : Materina dúška obyčajná
materská rastlina po latinsky : Thymus serpyllum
baleniecena/balpočet
1,08 €
3,28 €
13,88 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Materina dúška obyčajná je vždyzelená aromatická rastlina. Má drobné tuhé listy. Kvety má ľahko fialové alebo ružovkasté a tie sú usporiadané v zložených chápno-preslenoch. Plody sú tvrdky. Materina dúška je rozšírená vo väčšine Európy a veľkej časti Ázie, v severnej Afrike. Materina dúška vyrastá na plnom slnku v suchých trávnikoch, na medziach a skalnatých stráňach, v lesných lemoch a svetlých lesoch, v stredomorských nízkych krovinách.

Materina dúška obsahuje éterické silice s vysokým obsahom karvakolu, tymol, linalool, cineol a ďalšie monoterpény a sesquiterpény, triesloviny, triterpény, flavonoidy.

Materina dúška napomáha normálnej činnosti dýchacieho systému a podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Je považovaná za antioxidant, to znamená, že chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Prispieva k normálnej činnosti gastrointestinálneho traktu a prečisteniu. Vyskúšať ju môžu aj mamičky pre bezproblémový priebeh dojčenia. Je možné ju vyskúšať pri kontrole telesnej hmotnosti a napomáha vylučovaniu vody z organizmu. Ďalej svoje uplatnenie nájde aj v kuchyni ako aromatické korenie a používa sa aj v kozmetike a aromaterapii.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate materinej dúšky zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami materídúška, živilka alebo kukučky.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat