PredajBylín.sk
vyhledat  

Medvedí cesnak vňať

názov drogy po latinsky : Herba allii ursini
materská rastlina po slovensky : Cesnak medvedí
materská rastlina po latinsky : Allium ursinum
baleniecena/balpočet
2,36 €
8,20 €
36,32 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Medvedí cesnak je vytrvalá 15-40cm vysoká bylina s podzemnou cibuľou. Cibuľa je podlhovastá s belavými až žltkastými obalovými šupinami. Nadzemná časť má prízemnú najčastejšie dva až tri veľké a podlhovasté listy (10-20 cm dlhé a 2-5 cm široké). Celá rastlina je zakončená kvetenstvom a kapsulou, čo je plod. Kvety (6-20ks) sú malé, korunné lístky biele, drobné a sú usporiadané do kvetenstva - lichookolík (stiahnutý skrutka), ktorý je pologuľovitý, celkom riedky. Vyskytuje sa najčastejšie v lužných a listnatých lesoch, okolo potokov, na úpätiach svahov. Rastie na vlhkých, piesočnatohlinitých až ílovitých pôdach.

Medvedí cesnak obsahuje organické zlúčeniny síry ako S-alkylcysteínsulfoxidy, allín, propenylallin, glutamylpeptidy, steroidné a triterpénové saponíny, lecitíny, polysacharidy a stopové prvky ako selén. Čerstvé listy sú bohatým zdrojom vitamínu C.

Medvedí cesnak prispieva k normálnej činnosti kardiovaskulárnej sústavy vrátane srdca. Pozitívne pôsobí aj na funkciu obehovej sústavy a črevný trakt, podporuje vylučovanie ťažkých kovov a priaznivo ovplyvňuje metabolizmus cholesterolu. Svoje uplatnenie nájde v kuchyni, a to ako korenie. Dochuťou polievky, omáčky, mäsové, zemiakové a strukovinové pokrmy. Surový je možné konzervovať naložením do oleja alebo octu. Je výborný na syry, do bylinkových masiel aj nátierok. Medvedí cesnak má podobnú chuť a vôňu ako kuchynský cesnak a pór. Neupravuje ho tepelne, pretože by stratil svoju chuť i vôňu.

Používa sa ako korenie.

Materská rastlina je známa tiež pod názvom ramsons.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat