PredajBylín.sk
vyhledat  

Nechtík kvet

názov drogy po latinsky : Flos calendulae
materská rastlina po slovensky : Nechtík lekársky
materská rastlina po latinsky : Calendula officinalis
baleniecena/balpočet
1,64 €
6,36 €
30,52 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Nechtík lekársky je jednoročná rastlina s vretenovitým koreňom, lodyha je vetvená a až 50 cm dlhá. Spodné listy sú kopisťovité, horné kopijovité alebo eliptické, dlhé približne 12 cm, chĺpkaté a na dotyk lepkavé. Zákrov je dvojradový. Stonky sú spravidla zakončené žltým alebo oranžovým kvetom. Kvety sú krajové a trubkovité v terči. Sedí na plochom lôžku. Plody sú nažky, sú člnkovité a článkovité, na chrbtovej strane ostnité. Kvitne od júna do jesene. Rastie na slnečných miestach a môžeme ho nájsť po celom miernom a čiastočne aj subtropickom pásme severnej pologule.

Nechtík obsahuje saponín, horčin, kyselinu salicylovú, glykozidy, karoténové kvetné farbivá a nepatrne aj silice.

Nechtík napomáha udržiavať normálnu činnosť pečene (vrátane tzv. cholerézy – prečistenie), žlčníka a trávenia, priaznivo ovplyvňujú pohyblivosť čriev a plyny. Ženy ich môžu vyskúšať pre rovnováhu vaginálnej mikroflóry, zatiaľ čo muži určite ocenia kladné pôsobenie na prostatu. Sú vhodné pre celkové osvieženie tela, uchovanie zdravej pokožky a je možné ich využiť pri hojení rán. V neposlednom rade prispievajú k normálnej funkcii dýchacieho a cievneho systému. Nechtík sa tiež požíva v kozmetickom priemysle pri výrobe napr. mydiel, šampónov, mastí, krémov, pleťových vôd a ďalších.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku kvetov nechtíka zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať.

Príprava odvaru na vonkajšie použitie: 10 čajových lyžičiek kvetov nechtíka zalejte 1 litrom vody a varte 10 minút. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami agnác, ágňac, mesáček, mesiačik, mesiačok, nahátka liečivá, nechtík, ňechtík, nechtík lekársky, nechtík záhradný, nogetek, nohatka liečivá, ohnev, pahnostek alebo zimorod.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat