PredajBylín.sk
vyhledat  

Palina pravá vňať

názov drogy po latinsky : Herba absinthii
materská rastlina po slovensky : Božie drievko
materská rastlina po latinsky : Artemisia absinthium
baleniecena/balpočet
1,08 €
2,56 €
10,00 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Palina pravá je vytrvalá chlpatá rastlina dorastajúca okolo 50-150cm. Lodyha je početne vetvená. Stopkaté listy zeleno-sivej farby a trubkovité žlté kvety. Kvitne od júla do augusta. Plodom paliny je nažka. Pôvod je pripisovaný západnej Ázii, odtiaľto sa rozšíril po celej Európe na sever Afriky, Nový Zéland, sever a juh Ameriky. U nás v republike ho nájdeme iba v teplých oblastiach. Rastie pozdĺž ciest, na kamenistých miestach, skalnatých stráňach, rumoviskách, starých násypoch, smetiskách, medziach.

Palina pravá obsahuje silice, seskviterpenoidné horčiny absintín a anabsintín. Ďalšie účinné látky sú éterické oleje absintol s terpenickým alkoholom thujonom a tymolom.

Využíva sa aj ako horké korenie do cesta na palacinky, na tučné pečienky, do alkoholických nápojov, likérov (Absinth) a pod. Nesmie sa predávkovať ani dlhodobo užívať, pretože tujón je jedovatý a môže spôsobiť poruchy centrálneho nervstva vedúce až k zblbnutiu. V tehotenstve neužívať.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate paliny pravej zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 10 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Užíva sa 2x denne, na povzbudenie chuti nesladený, 1/2 hod pred jedlom, pri zažívacích ťažkostiach po jedle.

Táto bylina je známa tiež pod názvami absint, biely palín, bylica, nehrast, palín, palina, palina, peklínek, pelín, pelinek, peluňka, polín, polínek, políněk, peluň, pelunča, pelynek, pelynka, polynka, polynka pravá, polynky, polynok, polyňok, veľký strieborník alebo záhradná černobyľa.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat