PredajBylín.sk
vyhledat  

Pľúcnik vňať

názov drogy po latinsky : Folium pulmonariae
materská rastlina po slovensky : Pľúcnik lekársky
materská rastlina po latinsky : Pulmonaria officinalis
baleniecena/balpočet
2,40 €
8,60 €
37,72 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Pľúcnik lekársky je bylina so zelenými, srdcovitými, predĺženými a chlpatými bazálnymi listami s oblými okrajmi. Z skorej jari sa objavujú červené až ružové a postupne modravé kvety s 5 okvetnými lístkami. Kvety obsahujú látky, antokyány, ktoré menia farbu v závislosti na pH. Bylina kvitne od marca do mája a plodí od mája do júna. Bylina je opeľovaná pomocou hmyzu (prevažne včelami a motýľmi) a semená sa rozširujú pomocou hmyzu (vrátane mravcov). Pôvodným miestom výskytu je Európa, ale možno ho nájsť na západ od Arden až po Holandsko, Dánsko, Švédsko a Veľkú Britániu. Objavuje sa v trvalých alebo zmiešaných lesoch od nížin až po vyššie horské pásma.

Pľúcnik obsahuje kyselinu kremičitú, saponíny, triesloviny, slizové látky, pyrolizidínové alkaloidy, flavonoidy, organické kyseliny (kys. stearová, myristová), cukry, vitamín C, fytosterín, alantoín a minerálne soli (s prevahou vápenatých solí).

Pľúcnik prispieva k normálnej funkcii dýchacieho systému.

Príprava nálevu: 2 polievkové lyžice vňate pľúcnika zalejte 500ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte. Užíva sa počas dňa a je možné dochutiť medom.

Materská rastlina je známa tiež pod názvom pľúcnik.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat