PredajBylín.sk
vyhledat  

Pohánka vňať

názov drogy po latinsky : Herba fagopyri
materská rastlina po slovensky : Pohánka obyčajná
materská rastlina po latinsky : Fagopyrum saggittatum
baleniecena/balpočet
1,08 €
3,68 €
17,72 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Pohánka obyčajná je jednoročná rastlina vysoká 30-80cm. Má červeno nabehnutú, dutú, vzpriamenú a málo vetvenú lodyhu. Listy sú strelovito srdcovité, skoro trojhranné, dolné stopkaté, horné takmer sediace. Kvetenstvo postupne vyrastajú z úžľabia listu, kde sú kvietky usporiadané v hrozne inak nazývanom úžľabné laty. Kvety pohánky sú obojpohlavné. Jej okvetné lístky sú buď biele, ružové, menej často červené. Plodom pohánky je trojboká nažka pripomínajúca bukvicu. Pochádza z Číny a svoj názov získala vďaka pohanským nájazdníkom: saracénom a tatárom, ktorí rozšírili jej semená do Európy.

Flavonoglykozid rutín, fagopyrín, vitamíny B, E, prvky železo, fosfor, meď, draslík, zinok, mangán, bielkoviny, organické kyseliny a ďalšie.

Pohánka je využívaná v kuchyni pri napr. pri príprave kaší.

Pohánka prispieva k normálnemu dýchaniu a napomáha správnej činnosti kardiovaskulárneho systému.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate pohánky zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 15 minút vylúhovať. Užíva sa 2-4 krát denne.

Táto bylina je známa tiež pod názvami pohánka jedlá, cizinka, hadrička, hadricha, hajdina, hajduše, haryčka, heduše, hrečka, pohanina, poháňka, pohánka, tatarka, tatarčisko alebo tarčeny.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat