PredajBylín.sk

Právenka vňať

názov drogy po latinsky : Herba andrographii paniculati
materská rastlina po slovensky : Právenka latnatá
materská rastlina po latinsky : Andrographis paniculata
Tato položka není aktuálně dostupná.
 
Tuto položku bohužel nemáme nyní skladem
a není znám termín další dodávky.
 
Máte-li zájem o bližší informace, kontaktujte nás.

popis a tradičné použitie

Právenka latnatá je jednoročná alebo dvojročná rastlina so štíhlou stonkou vysoká do 110 cm. Listy majú 8 cm na dĺžku a 2,5 cm na šírku. Drobné biele až ružovkasté kvety rastú v trsoch. Kapsula s dĺžkou 2 cm a šírkou len niekoľko málo milimetrov je plodom. Tá po dozretí obsahuje malé, žltohnedé semienka. Pochádza z Indie a Srí Lanky. Vyskytuje sa v južnej a juhovýchodnej Ázii. Rastie na pláňach, svahoch, pri cestách, v blízkosti fariem av pustatinách.

Právenka obsahuje horčiny, andrographolidy, skupinu diterpenických laktónov.

Právenka pôsobí ako antioxidant, čo znamená, že napomáha chrániť bunky pred oxidatívnym stresom. Prispieva k obranyschopnosti (odolnosti) organizmu a posilneniu imunitného systému. Napomáha normálnej funkcii obehovej sústavy, normálnemu dýchaniu, tráveniu a činnosti pečene najmä ich prečisteniu. Možno ju vyskúšať na udržanie správnej hladiny glukózy v krvi a normálneho stavu kĺbov. Ženy ju môžu použiť pre (pred) menštruačný a menopauzálny komfort.

Príprava odvaru: 3-4 čajové lyžičky vňate právenky zalejte 300ml studenej vody. Za občasného miešania uveďte zmes do varu a nechajte 15 minút mierne povariť. Potom odstavte a nechajte 10 minút odstáť. Potom odvar preceďte.

Nie je vhodná pre tehotné a dojčiace ženy.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2023  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat