PredajBylín.sk
vyhledat  

Prvosienka kvet rezaný

názov drogy po latinsky : Flos primulae
materská rastlina po slovensky : Prvosienka jarná
materská rastlina po latinsky : Primula veris
baleniecena/balpočet
6,24 €
21,80 €
93,28 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Prvosienka jarná je vytrvalá bylina s prízemnou ružicou listov a 4 – 20 cm vysokým stvolom zakončeným okolíkom kvetov. Listy svraskalé, stopkaté, vajcovité až vajcovito podlhovasté. Kvety vonné, v jednostranných okolíkoch. Kalich zvonkovitý, bledozelený alebo bledožltý, od korunnej rúrky odstály. Koruna sýto žltá, uprostred s oranžovou škvrnou. Plody sú vajcovité kapsuly. Rastie predovšetkým v Európe a Ázii, najmä v teplejších polohách nížin a pahorkatín, najmä vo svetlých listnatých lesoch, hájoch, preslnených stráňach av krovinách. Dokáže prežiť aj chladné podnebie, napríklad v severnom Škótsku. V Česku ide o vzácny, až ohrozený druh rastliny.

Prvosienka obsahuje minerálne soli, flavonoidy, vitamín C, estery kyseliny salicylovej, kyselinu kremičitú, glykozidy, karotén, saponíny primeverín a primulaverín, stopy silice a ďalšie.

Prvosienka patrí medzi antioxidanty, teda chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Prispieva k normálnej činnosti srdca a dýchacieho systému. A vyskúšať ju je možné aj pre relaxáciu a dobrú náladu.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku kvetov prvosienky zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte. Užíva sa 1-3 krát denne.

Táto bylina je známa tiež pod názvami prvosienka, primulka, prvosna skorá, prvnička, kaška, kašička, kropáč, Petrov kľúč, biela bukvica, kozí drist alebo mŕtvičná alebo šľaková zelina.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat