PredajBylín.sk
vyhledat  

Puškvorec podzemok

názov drogy po latinsky : Radix calami
materská rastlina po slovensky : Puškvorec obyčajný
materská rastlina po latinsky : Acorus calamus
baleniecena/balpočet
1,48 €
5,36 €
24,00 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Puškvorec obyčajný je vytrvalá, veľmi aromatická rastlina vyrastajúca do výšky až 1,5 m. Stvol je trojhranný, na báze skôr červený. Lodyha voľne vyrastá z dužnatého, vetveného, ​​plazivého, žltozeleného podzemku, ktorý môže byť až 3 cm hrubý a zhruba 50 cm dlhý, na reze je biely a konzistencia dužiny je hubovitá. Listy puškvorca obyčajného sú úzke, tuhé, trávovité, tvarom pripomínajúci meč, najviac 2 cm široké so zvlnenými okrajmi. Kvety sú žltozelené alebo len zelené, veľmi drobné, usporiadané do kvetenstva štíhlych palíc. Rastlina kvitne v období od júna do júla. Plodom je červená bobuľa, aj keď v miernych podmienkach Českej republiky rastlina nie je schopná zrenia, a preto sa množia iba vegetatívne. Puškvorec obyčajný pochádza pôvodne zrejme z východnej Indie a Číny. S najväčšou pravdepodobnosťou je domovinou puškvorca južná Čína, z ktorej sa cez Indiu šíril ďalej. Aktuálne je puškvorec rozšírený skoro po celej Európe, Ázii a Severnej Amerike. V Českej republike nie je rastlina pôvodná, na území dnešnej SR bol puškvorec dovezený okolo 16. storočia, aj keď sa do iných častí Európy doviezol už oveľa skôr vďaka Tatárom. Rastie u bahnitých rybníkov, riečnych ramien, močiarov a stojatých vôd.

Puškvorec obsahuje éterický olej, horčiny, sesquiterpény, triesloviny.

Puškvorec prispieva k normálnemu tráveniu. Je možné ho vyskúšať pre dobrú pamäť a celkové osvieženie tela.

Prípava nálevu: 1 čajovú lyžičku podzemku puškvorca zalejte 250ml vlažnej vody a nechajte najlepšie cez noc lúhovať. Potom opäť trochu zahrejte a nechajte ustáť. Následne preceďte. Užíva sa po dúškoch pred jedlom.

Podzemok puškvorca nikdy nevaríme.

Táto bylina je známa tiež pod názvami brustvorec, kalmus, nejedlík, pľúcny koreň, prsokoreň, Prstvorec, puškvorec, puškvorec obecný, puškvorec obyčajný, šišvorec, šišvorec obecný, tatárska tráva alebo tatarský koreň.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat