PredajBylín.sk
vyhledat  

Pyštek vňať

názov drogy po latinsky : Herba linariae
materská rastlina po slovensky : Pyštek obyčajný
materská rastlina po latinsky : Linaria vulgaris
baleniecena/balpočet
2,32 €
8,08 €
34,36 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Pyštek obyčajný je všeobecná trvalka s priamou, okrúhlou, lysou lodyhou, vysokou asi okolo pol metra, porastená striedavými, čiarkovitými listami. Špinavo žlté kvety sú v pažeráku oranžovo zafarbené a vytvárajú hustý konečný strapec. Plodom je vajcovitá, dvojpúzdra, viacsemenná kapsula. Lnica kvetov vyniká v rastlinnom spoločenstve už na diaľku, pretože vytvára dojem štíhle, ztepilé sviečky. Lnice kvetov rastie po celej Európe s výnimkou najsevernejších oblastí a Islandu. Ďalej sa vyskytuje na Ďalekom východe, v Severnej Amerike, južnej Afrike a inde. Rastie na okrajoch ciest, násypoch, v cestných priekopách, na hrádzach, kameňolomecha ďalších podobných miestach. Obľúbil si suché a slnečné miesta.

Pyštek obsahuje flavónový glykozid linarin, linaricín, pektolinarin a neolinarin, alkaloid peganin, fytosteroly, organické kyseliny (linarová, mravčia, octová, oxyglutanová, antirinová, askorbová), triesloviny, fytosteroly, pektín, cukor.

Pyštek prispieva k normálnemu fungovaniu pečene a žlčníka.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate pysteka zalejte 250 ml vriacej vody a nechajte 10-15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami kveteľ, ľan matky božej, ľan Panny Márie, inica, ohnica, žihavica alebo krvavica.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat