PredajBylín.sk
vyhledat  

Rasca plod mletý

názov drogy po latinsky : Fructus carvi
materská rastlina po slovensky : Rasca lúčna
materská rastlina po latinsky : Carum carvi
baleniecena/balpočet
1,08 €
2,92 €
9,72 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Rasca lúčna patrí do čeľade miříkovitých. Ide o rastlinu dorastajúcu až do výšky jedného metra, ktorá má málo vetvenú priamu lodyhu, na ktorej vrchole sa nachádza výrazné kvetenstvo. Tým je zložený okoliek s množstvom drobných bielych či ružovkastých kvietkov. Plodom je hnedá dvojnažka pretiahnutého srpovitého tvaru. Rasca má tenký koreň, ktorý sa nie príliš vetví, listy sú sperené a usporiadané do kríža. Vo voľnej prírode sa dá s rascou koreňovou stretnúť hlavne na lúkach, medziach, v priekopách, na okraji poľných ciest, pozdĺž plotov a podobne. Ide o jedno z najstarších korenín. Používa sa na korenenie chleba, zemiakov, do omáčok, šalátov, pri pečení atď. Svoje uplatnenie nájde v konzervárenstve a likérnictve.

Rasca obsahuje silice, najmä o silice karvónu a limonénu, bielkoviny, sacharidy, vápnik, fosfor, draslík a dokonca aj beta karotén.

Rasca prispieva k normálnej činnosti trávenia a priaznivo ovplyvňuje hladinu lipidov v krvi. Napomáha správnemu fungovaniu imunitného systému a vyskúšať ho môžu aj mamičky pre bezproblémový priebeh dojčenia.

Materská rastlina je známa tiež pod názvom kmín.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat