PredajBylín.sk
vyhledat  

Šalvia vňať

názov drogy po latinsky : Herba salviae
materská rastlina po slovensky : Šalvia lekárska
materská rastlina po latinsky : Salvia officinalis
baleniecena/balpočet
1,16 €
3,68 €
14,00 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Šalvia lekárska je vytrvalý poloker, ktorý dorastá do výšky až 70cm. V spodnej časti rastlina drevnatí. Lodyha má štvorhranný prierez, lodyžné listy sú ústretové, podlhovasto kopijovité a veľmi jemne vrúbkované. List je na líci hladký a na rube vráskavý. Mladé lístky sú sivé a plstnaté. Kvety sú dvojpyské, väčšinou fialové, tvoria chudobných lichopreslenov. Kvitne v júni a júli, plody sú vajíčkovité hladké tvrdky. Pochádza zo Stredomoria. U nás sa pestuje.

Šalvia obsahuje silice, triesloviny, saponíny, niektoré kyseliny, vitamíny, rovnako ako minerálne a hormonálne účinné látky.

Šalvia patrí medzi antioxidanty, teda chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu, napomáha udržovať normálnu činnosť srdca a dýchacieho systému. Pozitívne ovplyvňuje funkcie štítnej žľazy, respektíve hormonálnu rovnováhu. Vyskúšať ju možno preto pre zdravé vlasy, obzvlášť v prípade ich rednutia. Ženám ju možno odporučiť na uchovanie komfortu v období menštruácie a menopauzy. Podporuje normálne trávenie a činnosť pečene, vylučovanie – prečistenie a udržuje normálnu hladinu glukózy v krvi. Priaznivý efekt bol zaznamenaný v prípade potenia a šalvia je vhodná aj na uchovanie zdravých kostí a kĺbov.

Používa sa aj v kuchyni ako korenie.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate šalvie zalejte 250ml vriacej vody a nechajte 10-15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Užíva sa 2-3 krát denne pred jedlom.

Používa sa tiež na obklady a na kloktanie.

Neužívať nadmerne a dlhodobo a tiež v tehotenstve a pri dojčení.

Táto bylina je známa tiež pod názvami babí rúcho, babie brucho, babské brucho, chlapí duše, kadidelník, koníčky, pikát, rapaňna, salvice, svätá bylina, šalfia, šalvej, šalvej tvrdá, šalvej vonná, šalvejka planá, šalvia, šalvia, šalvia léční, šalvián alebo šariatka.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat