PredajBylín.sk

Schizandra plod

názov drogy po latinsky : Fructus schizandrae
materská rastlina po slovensky : Schizandra činska
materská rastlina po latinsky : Schizandra chinensis
baleniecena/balpočet
5,72 €
20,36 €
89,04 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

V tradičnej čínskej medicíne je schizandra čínska nazývaná rastlinou poskytujúca "plody piatich chutí" (wu-wei-zi), tj kyslé, horké, sladké, pálčivé a slané. Má významné hepatoprotektívne, antioxidačné a adaptogénne účinky. Uvedené účinky sú veľmi vhodne doplňované účinkami ďalšími, ako imunostimulačným, antitoxickým, protizápalovým, antiulceróznym, neurotropným, antihypertenzným a priaznivým vplyvom na metabolizmus lipidov a cholesterolu. Disponujú tiež určitým antineoplastickým efektom.

Jej plody stimulujú centrálny nervový systém, kardiovaskulárny systém a dýchanie. Zvyšuje krvný tlak a zlepšuje ostrosť videnia. Používa sa tiež pri liečbe depresívnych stavov a nízkeho tlaku. Pri únave je zrejmý jej stimulačný efekt. V tradičnej čínskej medicíne je táto bylina používaná ako tonikum a stimulant, k zmierňovaniu a liečeniu chorôb a stavov spôsobených nerovnováhou jin a jang alebo pri zhoršení životnej energie Qi (Či). Plody schizandry sa tak používajú u širokého spektra indikácií, ako k podpore sexuálnych funkcií, liečbu impotencie, liečbe porúch močového systému, nočného pomočovania, častého močenia, úplavica, kvapavky, vlečúcich hnačiek, zhoršenie telesných tekutín, spontánneho potenie, nočného potenia, kašľa, astma, zahlienenie, sypot, dýchavičnosť, telesnej slabosti, vyčerpania, slabého pulzu, palpitácie, cukrovky, žltačky, zábudlivosti či nespavosti. Medicínske využitia preparátov zo schizandry je v súčasnosti najrozšírenejšie v Rusku a Číne. Prípravky zo schizandry sa dnes používajú ako stimulans a tonikum pri fyzickom a psychickom vyčerpaní, pre zvýšenie práceschopnosti, k úprave krvného tlaku, spresnenie koordinácie pohybov, u kŕčových stavov, ďalej ako adjuvans v určitých štádiách liečby pacientov po iktu, pri astenických a astenodepresivnych chorobách rôznej etiológie, k zvýšeniu očnej adaptácie v podmienkach tmy, ako adaptogénny prostriedok pre zvýšenie nešpecifickej odolnosti organizmu a ako liečivo s reparačným efektom na pečeňový parenchým. Účinné látky schizandry - lignany - boli intenzívne študované minulých päťdesiat rokov. Prvé záznamy boli o priaznivom pôsobení na pečeňové funkcie, detoxikáciu a regeneráciu pečeňového tkaniva. Neskoršie štúdie sa zaoberali modulačným pôsobením na CNS, kardioprotektivne pôsobenie, antikancerogénnou aktivitou až po anti-HIV pôsobenie. Vzhľadom na zameranie tejto práce sa tu budem venovať iba účinkom priamo súvisiacim s antioxidačnou aktivitou plodov schizandry čínskej.

Tradičná denná dávka sa pohybuje medzi 1-6 gramami drogy, ktorú možno konzumovať len tak (rozhrýzť a prehltnúť), prípadne pripraviť ako čaj (nálev), pretože obsahové látky sú termostabilné. Osobne odporúčam konzumáciu "len tak", avšak je nutné podotknúť, že konzumácia drogy nie je práve chuťovým pôžitkom (pozri pojem wu-wei-zi).

Táto bylina je známa tiež pod názvami limoník čínsky, mangolka čínska, ovocie piatich chutí, schisandra, schisandra čínska, schizandra, schizandra čínska alebo wu-wei-zi.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2021  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat