PredajBylín.sk
vyhledat  

Schizandra plod

názov drogy po latinsky : Fructus schizandrae
materská rastlina po slovensky : Schizandra činska
materská rastlina po latinsky : Schizandra chinensis
baleniecena/balpočet
5,72 €
20,36 €
89,04 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Schizandra čínska je kerovitá liana, ktorá môže dosahovať dĺžku cez 10 metrov. Listy sú svetlo zelené, tenké, zúbkaté alebo pílkovité, klinovité, zašpicatené, vajcovité až eliptické. Stonky postupne drevnatí. Kvety klanoprašky sú jednopohlavné, zložené až z 9 lístkov, vonné a objavujú sa na mladých výhonkoch, okvetie je biele až ružovkasté. Plodenstvo je hroznovité súplodie ružových až červených, 5-8 mm dlhých bobúľ. Pochádza z Ďalekého východu. Dnes sa rastie voľne v severovýchodnej časti Číny (Mandžursko), v provinciách Šan-si, Che-pej a ďalších, v Mongolsku, Kórei, vo východnej časti Ruska a severnom Japonsku. Nachádza sa aj v Európe.

Schizandra obsahuje schizandrin (schizandrin A, schisandrol A, wuweizichun A), deoxyschizandrín, schizanterin a gomizíny A, N. Obsahuje tiež organické kyseliny (vinná, jablčná, citrónová), vitamíny C, E a minerálne látky.

Schizandra je prírodný adaptogén, čiže látka, ktorá pomáha organizmu sa prispôsobiť danému prostrediu či situácii tak, že zvyšuje jeho odolnosť proti širokej škále škodlivých činiteľov rôzneho charakteru. Zároveň je účinným antioxidantom. Prispieva k normálnemu tráveniu, normálnej funkcii pečene a ich prečisteniu. Napomáha normálnemu dýchaniu. Je možné ju použiť ako tonikum na podporu mentálnej pohody.

Príprava odvaru: 10g suchých rozdrvených plodov zalejte 250ml vody a 20 minút povarte. Potom preceďte. Užíva sa 2x denne 1 lyžica. Osobne odporúčam konzumáciu "len tak", (2x denne kávovou lžičku pomletých poloů,) avšak je nutné podotknúť, že konzumácia nie je práve chuťovým pôžitkom (pozri pojem wu-wei-zi = plody pěti chutí).

Táto bylina je známa tiež pod názvami limoník čínsky, mangolka čínska, ovocie piatich chutí, schisandra, schisandra čínska, schizandra, schizandra čínska alebo wu-wei-zi.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat