PredajBylín.sk
vyhledat  

Senovka grécka semeno mleté

názov drogy po latinsky : Semen foeni-graeci plv.
materská rastlina po slovensky : Senovka grécka
materská rastlina po latinsky : Trigonella foenum-graeceum
baleniecena/balpočet
1,28 €
3,08 €
11,56 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Senovka grécka je zaradená do čeľade bôbovitých a jedná sa o jednoročnú rastlinu, ktorá vo voľnej prírode vyrastie maximálne jeden meter. Lodyha je takmer holá, len na niekoľkých vetvách rastú zelené lístky oválneho tvaru. Okraje potom majú pílkovité zakončenie. Kvety majú bielu alebo svetlo žltú farbu a kvitnú od apríla do júla. Plodom je srpovito zahnutý struk. Ten je vlastne najnápadnejší z celej rastliny a priťahuje na seba všetku pozornosť. Pri dozretí meria 10 cm na dĺžku a obsahuje až 20 bôbovitých semien. Z nich cítime nepríjemný zápach. Pochádza pravdepodobne z Indie, odkiaľ sa veľmi rýchlo rozrástla do oblasti Stredného východu, Egypta a na území okolo Stredozemného mora.

Senovka grécka obsahuje slizy, flavonoidy, vitamíny C, A, B1, B2 a B3 minerály vápnik, fosfor, železo, draslík, meď, sodík, mangán, horčík a selén. Ďalšími aktívnymi látkami sú bielkoviny, vláknina, steroly a steroidné saponíny.

Senovka grécka sa používa ako korenie. Je súčasťou koreniacej zmesi karí.

Rieske seno pôsobí pozitívne na trávenie, podporuje chuť do jedla a prispieva k normálnej činnosti žalúdka, kedy okrem iného napomáha udržiavať zdravú pH rovnováhu. Priaznivo ovplyvňuje metabolizmus lipidov a prispieva k normálnej hladine glukózy a cholesterolu v krvi. Patrí medzi antioxidanty, to znamená, že chránia bunky pred oxidatívnym stresom. V neposlednom rade pôsobí blahodárne na prirodzenú obranyschopnosť organizmu. Priamo semená sú prospešné pre celkový stav organizmu a napomáhajú udržiavať normálnu činnosť svalov. V neposlednom rade ich možno odporučiť pre popôrodnú starostlivosť, vylučovanie a zdravú menštruáciu.

Príprava macerátu: 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien senovky gréckej nechajte macerovať v studenej vode 3 hodiny. Potom priveďte do varu, odstavte a preceďte. Užíva sa 2-3 krát denne.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku rozdrvených semien senovky gréckej zalejte 250ml vriacej vody. Nechajte vylúhovať a potom preceďte. Užíva sa 2-3 krát denne.

Táto bylina je známa tiež pod názvami seno grécke, senenka grécka, semeno kozorožcové, pískavica alebo fenygrek.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat