PredajBylín.sk
vyhledat  

Slez list

názov drogy po latinsky : Folium malvae
materská rastlina po slovensky : Slez lesný
materská rastlina po latinsky : Malva sylvestris
baleniecena/balpočet
1,08 €
3,80 €
16,96 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Slez maurský je dvojročná až viacročná rastlina. Dorastá do výšky až jedného a pol metra. Má laločnaté listy s dlhou stopkou. Celá rastlina je riedko ochlpená. Kvitne nádhernými ružovofialovými kvetmi. Plod dozrieva na okrúhly, plochý diskovitý plod, rozpadajúci sa na niekoľko jednosemenných častí, označovaných ako tvrdky. Pochádza zo Stredomoria a severnej Afriky. Dnes rastie aj v Európe a pestuje sa aj u nás. Vyskytuje sa na lúkach, medziach, pozdĺž ciest, na rumoviskách i skládkach, pastvinách, pozdĺž riek.

Slez vňať obsahuje slizy, triesloviny, silice, šťaveľan vápenatý, pektín a cukry.

Slez vňať prispieva k normálnej činnosti hltana, dýchacích ciest a črevného traktu. Napomáha normálnemu tráveniu.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate slezu zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami bánbožkove syrečky, bochničky, boží chléb, božie koláčiky, divý ajbiš, chlebíčky, koláčki, Malon, pagačica, pagáčki, pámbičkove pagáčki, pámbožkou chlebík, páň bohov koláčik, pánboskou chlebíček, Pánbožkové chlebíčky, paterči, peniažková zelina, piupeněc, pupeněc, slez, slez okrauhlolistý, sliez okruhlolistý, slimačňik, syrčeky, syrenička, šlaz, tvarožky, zaječí sléz alebo zilíz.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat