PredajBylín.sk
vyhledat  

Vachta list

názov drogy po latinsky : Folium trifolii fibrini
materská rastlina po slovensky : Vachta trojlistá
materská rastlina po latinsky : Menyanthes trifoliata
baleniecena/balpočet
3,20 €
11,88 €
55,12 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Vachta trojlistá je vytrvalá bylina s hrubším, silným a rozvetveným podzemkom. Z neho vyrastajú veľké trojpočetné, stopkaté, striedavé listy, sú podlhovasto obvajcovité. Dorastá do výšky 40 cm. Kvitne od apríla do mája hustými strapcami bielych kvetov s päťpočetnými korunnými lupienkami a korunou lievikovitou s chĺpkami uprostred. Plodom sú kapsuly. Vyskytuje sa v Európe, Ázii av Severnej Amerike. U nás rastie zriedka a roztrúsene po celom území. Podzemné časti rastliny sú chránené, nesmú sa zbierať. Má rada slnečné miesta a zamokrené pôdy (záhradné jazierka a rybníčky).

Vachta obsahuje glykozidné horčiny menyantín a meliatín, cholín, pektín, triesloviny, organicky viazaný jód, vitamín C, flavonoidy, rutín, triesloviny, organické kyseliny, saponíny, sacharidy, silicu, fytoncídy a snáď aj alkaloid gentian fosforečnú.

Vachta prispieva k normálnemu tráveniu a napomáha normálnej funkcii dýchacieho systému.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku listov vachty zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte. Pije sa 1krát denne pred jedlom.

Táto bylina je známa tiež pod názvami horká ďatelina, trinfólia, horká trojka, trojlistník horký, trojan vodný alebo brukvorec.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat