PredajBylín.sk
vyhledat  

Veronika vňať

názov drogy po latinsky : Herba veronicae
materská rastlina po slovensky : Veronika lekárska
materská rastlina po latinsky : Veronica officinalis
baleniecena/balpočet
1,24 €
4,52 €
21,00 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Veronika lekárska je vytrvalá bylina, ktorá má poliehavú až plíživú lodyhu dorastajúcu do dĺžky 60cm. Listy sú zeleno-strieborné, ústretové, vajcovité až kopijovité a ich okraje majú mierne zúbkovaný okraj. Rozrazil lekársky kvitne v júni až v auguste, kvety sú svetlo až modrofialové. Sú usporiadané do strapcov, ktoré vyrastajú z paží listov. Plodom je trojhranná kapsula obsahujúca žlté ploché semienka. Vyskytuje sa po celej Európe a severnej Ázii.

Veronika obsahuje triesloviny, horčiny, glykozid aukubín, organické kyseliny, vitamín C, saponíny, živicu, vosky, silicu.

Veronika prispieva k normálnej činnosti dýchacieho systému, obličiek a močového mechúra. Pôsobí pozitívne na relaxáciu a spánok. Vyskúšať ho možno aj na udržanie normálnej funkcie pečene, priaznivo ovplyvňuje hladinu cholesterolu v krvi. Napomáha uchovať zdravú pokožku a môže byť prospešný aj v prípade hojenia rán.

Príprava nálevu: 1 polievkovú lyžicu vňate veroniky zalejte 250ml vody, priveďte do varu a krátko povarte. Nechajte 5 minút vylúhovať a potom preceďte.

Táto bylina je známa tiež pod názvami veronika, rozrazil, úložník, vretienko, nádchová zelina alebo biela betonika.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat