PredajBylín.sk
vyhledat  

Vŕbka úzkolistá vňať

názov drogy po latinsky : Herba chamaerioni
materská rastlina po slovensky : Vŕbka úzkolistá
materská rastlina po latinsky : Epilobium angustifolium, Chamaerion angustifolium
baleniecena/balpočet
1,08 €
3,52 €
14,00 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Vŕbka úzkolistá je vytrvalá rastlina vysoká 1-2 m. Má hrubý zdrevnatený koreň. Lodyha je oblá, priama, často s červenkastým nádychom. Listy sú široké 1-2 cm, striedavé, kopijovité zašpicatené, na rube modravé. pripomínajú listy vŕby. Ružové až fialové kvety sú usporiadané na konci lodyhy do pyramídového hrozna. Ochmýrené semená tvoria dlhé pukajúce kapsuly. Rastlina sa nachádza takmer vždy v početných skupinách. Vŕbka sa vyskytuje v Európe aj Ázii. U nás rastie predovšetkým na okrajoch lesov, na lúkach, pozdĺž ciest a podobne.

Vŕbka obsahuje flavonoidy, triesloviny a steroly. V listoch je prítomný gallatonín, triterpény, pektín, vitamín C a alkaloidy.

Vŕbka pôsobí ako antioxidant, čo znamenie, že chráni bunky pred oxidatívnym stresom. Prispieva k pohyblivosti kĺbov, k normálnej funkcii prostaty a dolných močových ciest. Ženy ju môžu vyskúšať na udržanie komfortu v období menštruácie a menopauzy. Priaznivý vplyv má aj v oblasti duševného zdravia, kedy prispieva najmä k relaxácii, pokojnému spánku a celkovému pocitu pohody.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate vŕbky zalejte 250ml vriacej vody a zakryté nechajte 15 minút vylúhovať. Potom preceďte.

Príprava odvaru: 10g vňate vŕbky zalejte 250ml vody a povarte 10-15 minút. Nechajte 45 minút odstáť a potom preceďte.

Materská rastlina je známa tiež pod názvom Kyprina úzkolistá.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat