PredajBylín.sk
vyhledat  

Železník vňať

názov drogy po latinsky : Herba verbenae
materská rastlina po slovensky : Železník lekársky
materská rastlina po latinsky : Verbena officinalis
baleniecena/balpočet
1,08 €
3,20 €
13,68 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Železník lekársky je vytrvalá okolo pol metra vysoká rastlina. Má priamu drevnatú lodyhu s jednoduchými listami šedej farby. Pôvabné kvety obvykle svetlo fialovej alebo ružovej farby vytvára hroznovité kvetenstvo. Pôvodne sa vyskytoval v oblasti Stredozemného mora. Dnes rastie okrem Európy aj v Ázii, Amerike a čiastočne aj v Afrike.

Železník obsahuje horčinu a trieslovinu, sliz, silicu s látkou citralom, alkaloidy a ďalej potom glykozidy verbenalín a verbenín, ďalej emulzín a invertín.

Železník prispieva k udržaniu normálnej činnosti dýchacieho systému, žlčníka a pôsobí priaznivo na črevný trakt. Je považovaný za antioxidant, čo znamená, že pomáha chrániť bunky pred oxidatívnym stresom. Podporuje prirodzenú obranyschopnosť organizmu a napomáha udržiavať zdravú pokožku aj kĺby. V neposlednom rade je možné ju vyskúšať pre bezproblémový priebeh menštruácie a pre uchovanie komfortu počas menopauzy. Rovnako sa uvádza pozitívny vplyv železníka na dojčenie.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate železníka zalejte 300ml vriacej vody a nechajte 20 minút vylúhovať. Potom preceďte. Popíja sa 2-3 krát denne.

Nepoužívať v tehotenstve.

Táto bylina je známa tiež pod názvami železník, verbinka, vrbinka, sporýš alebo holubia zelina.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat