PredajBylín.sk
vyhledat  

Zemežlč vňať

názov drogy po latinsky : Herba centaurii
materská rastlina po slovensky : Zemežlč horký
materská rastlina po latinsky : Centaurium erythrea
baleniecena/balpočet
1,32 €
4,28 €
19,28 €
Cena je uvedená vč. DPH 20 % a bez prípadnej zľavy.
Chcete iné množstvo ?

popis a tradičné použitie

Zemežlč horký je dvojročka dorastajúca 10 až 50 cm. Prvý rok vytvára prízemnú ružicu listovú, s asi 3 cm dlhými, vajcovitými a nápadne žilkovanými listami. Až druhým rokom vyrastá tuhá vzpriamená lodyha s prisadnutými lístkami, ktorá sa vo svojej vyššej polovici vetví. Od júna do septembra vykvitá drobnými päťpočetnými ružovými kvietkami usporiadanými vo vidlanovitý vrcholík. Plodom sú potom dvojpúzdré kapsuly s množstvom maličkých semienok. Vyskytuje sa takmer v celej Európe, v miernom a subtropickom pásme v severnej Afrike, v strednej, južnej a Malej Ázii aj na západnej Sibíri. Zavlečená bola aj do Severnej Ameriky, na Nový Zéland či do Austrálie. Rastie na preslnených pastvinách, lúkach alebo na okraji lesov a pozdĺž ciest.

Zemežlč obsahuje glykozidné horčiny, menšie množstvo silice, trieslovín a stopy ďalších látok.

Zemežlč prispieva k normálnemu tráveniu a podporuje chuť do jedla. Možno ju použiť na osvieženie tela, na relaxáciu a zaspávanie. Napomáha k normálnej činnosti kardiovaskulárneho a dýchacieho systému.

Príprava nálevu: 1 čajovú lyžičku vňate zemežlču zalejte 250ml vriacej vody a prikryté nechajte 10 minút vylúhovať. Potom preceďte. Podávajte po lyžičkách 2-3 krát denne.

Táto bylina je známa tiež pod názvami cencelija, centália, cenceria, cincelija, cintária, cintoria, cintorija, devätorňík, hlístnik, hľístňik, hlístnik veľký, horká zelina, obecní zeme hľísňik, stozlatková bylina, zelenuša, zemežlč, zemežlč menšia, zemežlč okolíkatý, zemižlč alebo žlčová tráva.

[ zdroje informácií ]
nájsť v sortimente nájsť v sortimentevytlačiť stránku
© 2007 - 2024  PredajBylín.sk  & ProdejBylin.cz, všetky práva vyhradené. Klasické zobrazení
vyhledat